Pozice a stanoviska

Nová zelená úsporám Light: nejzranitelnější zákazníci potřebují co nejsilnější ochranu a dotaci i na elektřinu, nejen na ohřev vody

Co nejvíc posílit ochranu nejzranitelnějších zákazníků před solárními šmejdy například pomocí nižších záloh dodavatelům. Zároveň podpořit v domácnostech nejen snížení nákladů za ohřev vody, ale také za elektřinu. Taková jsou doporučení zástupců obnovitelných zdrojů k rozšíření programu Nová zelená úsporám Light o podporu na soláry, které dnes dopoledne představil ministr životního prostředí Petr Hladík. Zástupci Cechu akumulace a fotovoltaiky zároveň dokončují přípravu Fotovoltaického desatera pro zranitelné zákazníky, koncem týdne ho plánují předat ministrovi.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:

„Nová zelená úsporám Light je jednoznačně důležitý program a přeju mu skvělou budoucnost. Rozšíření o dotaci na ohřev teplé vody ze slunce je velmi pozitivní, je ale škoda, že primárně nepomáhá snížit náklady za elektřinu. Pro domácnosti důchodců a nízkopříjmové domácnosti by bylo vhodné nastavit varianty systémů na výrobu elektřiny, z kterých dokáží jednoduše spotřebovat elektřinu přímo, parametry jsme navrhli.”

Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:

„Domácnosti důchodců a nízkopříjmové domácnosti se mohou snadno stát terčem solárních šmejdů. Ministerstvo by mělo urychleně posílit jejich ochranu. Jedno z našich doporučení je u této skupiny zastropovat první zálohu instalační firmě na maximálně deseti procentech. Zbytek až po dokončení. A samozřejmě – k výběru firem doporučit jen prověřené firmy.”

„Jsem přesvědčen, že NZU Light by měla být nastavena tak, aby (důchodcům a nízkopříjmovým domácnostem, pozn. redakce) podpořila i instalace k výrobě elektřiny, nejen pro ohřev vody. Úspora za elektřinu k vaření, pečení a praní jim přinese velmi výraznou úsporu nákladů za elektřinu pro domácnosti.”