publikováno: 27.9.2023
Česko 2030: více než třetina elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů
Česko se po letech stagnace začíná vracet k obnovitelným zdrojům. Komora OZE předkládá Vládě prognózy pro rozvoj čisté energetiky. Přečtěte si hlavní závěry ve shrnující prezentaci, níže si můžete stáhnout celou aktualizovanou analýzu
publikováno: 11.8.2023
Kachlová kamna: spotřebitelské desatero pro výběr
Základní doporučení je vybrat dobře kamnáře. Ten zákazníka provede celým procesem výběru správného topidla a je zárukou, že kamna budou sloužit několika dalším generacím. Přečtěte si podrobné rady v dokumentu níže a pro výběr osvědčených kamnářů můžete použít databázi Cechu kamnářů.
publikováno: 11.8.2023
Solárně termické systémy: spotřebitelské desatero pro výběr
Kvalitní firma pro instalaci solárních termických systémů by se měla prokázat dostatečným množstvím realizací, ideálně z okolí instalace. Další rady, jak správně vybírat nový zdroj energie i instalační firmu, najdete ve spotřebitelském desateru.
publikováno: 17.6.2023
Větrné elektrárny: rady pro obecní zastupitele, jak přistupovat k nabídkám
Zástupci obcí se dozvědí, jak přistupovat k nabídkám zástupců větrných firem. Praktického rádce připravila a v roce 2024 aktualizovala Česká společnost pro větrnou energie společně s Komorou obnovitelných zdrojů energie a Ministerstvem průmyslu a obchodu.
publikováno: 3.5.2023
Stanovisko komory k přípravě Lex OZE 2, která umožní sdílení energie
Navrhujeme co nejjednodušší sdílení například v rámci rodiny a prevenci tvorby paralelních energetických systémů a zneužití komunitní energetiky.
publikováno: 22.3.2023
Fotovoltaika: desatero a další doporučení
Než oslovíte možné dodavatele fotovoltaiky, přečtěte si, na co se zaměřit při výběru. Až budete hledat firmy k oslovení, můžete vybírat z adresáře Cechu akumulace a fotovoltaiky, kde jsou uvedené pouze firmy, které se zavázaly dodržovat etický kodex a lze je tak pro instalaci doporučit. Níže najdete i rady, jak postupovat, pokud se Vám spolupráce s dodavatelem zadrhla.
publikováno: 9.2.2023
Tepelná čerpadla: spotřebitelské desatero pro výběr
Doporučení, podle čeho vybírat tepelné čerpadlo a instalační firmu. Firmu si můžete také prolustrovat přes ověřené recenze od zákazníků na Refsite.info.
publikováno: 16.6.2022
Možnosti rozvoje geotermální energie do roku 2027
Studie shrnuje geotermální potenciál a rámcové podmínky jeho využití v ČR a rozpracovává čtyři možnosti pětiletého rozvoje sektoru do roku 2027. Výstup vznikl v rámci projektu podpořeného TAČR.
publikováno: 30.11.2021
Potenciál rozvoje fotovoltaiky na carportech a na zastřešení parkovišť
Fotovoltaiky stavěné na zhruba 3 600 veřejných čerpacích stanicích by dokázaly ročně dodat zhruba 100 gigawatthodin (GWh). Dalších 380 GWh mohou vyrobit fotovoltaiky stavěné na carportech (zastřešení parkovacích míst) u existujících nákupních a zábavních center. Analýza vznikla v rámci projektu podpořeného TAČR.
publikováno: 30.11.2021
Potenciál stávajících OZE pro nabíjení elektromobilů
Analýza potenciálu stávajících obnovitelných zdrojů energie o instalovaném výkonu vyšším než 200 kWe pro nabíjení elektromobilů na základě vzdálenosti od sítě frekventovaných silnic. Dokument vznikl v rámci projektu podpořeného TAČR.
publikováno: 18.11.2020
Principy spravedlivé a efektivní podpory z Modernizačního fondu
Principy spravedlivé a efektivní podpory
Komora OZE coby zástupce sektoru obnovitelných zdrojů proto požaduje změnit textaci tak, aby finanční podpora Programu 2 RES+ na obnovitelné zdroje byla přístupná všem typům zájemců bez rozdílu.
publikováno: 16.6.2020
Studie potenciálu větrné energie
Tuzemské větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 % dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Studii připravil Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR pro Českou společnost pro větrnou energii a Komoru obnovitelných zdrojů energie.
publikováno: 9.6.2020
Challenging the low ambition
Renewables in National Energy and Climate Plans of Visegrad countries.
Renewable energy associations from Czechia, Hungary, Poland, Slovakia and Austria analysed the final National Energy and Climate Plans (NECPs) and evaluated the gaps between the plans and the renewable energy potential. These plans will guide renewable energy development in EU members states until 2030.
This document covers the ambition of the Visegrad countries and Austria in increasing the share of renewables in the next decade. It is a product of an informal cooperation within the Visegrad+ for Renewable Energy platform founded in May 2019 in Prague and supported by the European Renewable Energies Federation.
publikováno: 9.6.2019
Česko na cestě k uhlíkové neutralitě
Analýza návrhu Národního energeticko-klimatického plánu ČR (aktualizace)
Květen 2020
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a využití potenciálu, který má ČR k dispozici, by mělo být strategickým cílem naší země. Jde o ekonomicky nejefektivnější energetické zdroje, které poskytují veřejnou službu v podobě snížení emisí skleníkových plynů (boj s klimatickou změnou) a znečištění ovzduší, zlepšení zdraví obyvatelstva a vytváření příležitostí pro modernizaci průmyslu. Umožňují široké veřejnosti a obcím zapojit se do energetického systému.
publikováno: 21.12.2016
Připomínky k Návrhu cenového rozhodnutí
Připomínky Komory OZE k Návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. X/2016, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 5/2016 ze dne 26. září 2016, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie, ve znění cenového rozhodnutí ERÚ č. 9/2016 zveřejněného dne 14. prosince 2016
publikováno: 13.12.2016
Připomínky k Návrhu cenového rozhodnutí
Připomínky Komora OZE k Návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. X/2016, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 5/2016 ze dne 26. září 2016, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie zveřejněného dne 6. prosince 2016
publikováno: 11.11.2016
Připomínky k Návrhu cenového rozhodnutí
Připomínky Komory OZE k Návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. XX/2016, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice a další regulované ceny
publikováno: 11.11.2016
Připomínky k Návrhu cenového rozhodnutí
Připomínky Komory OZE k Návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. XX/2016, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice odběratelům ze sítí nízkého napětí
publikováno: 10.10.2016
Nesouhlasné stanovisko a výzva k vydanému cenového rozhodnutí
Nesouhlasné stanovisko a výzva Komory OZE k vydanému cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 5/2016, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie na rok 2017
publikováno: 14.9.2016
Připomínky k Návrhu cenového rozhodnutí
Připomínky Komory OZE k Návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. X/2016, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie na rok 2017
publikováno: 18.12.2015
Otevřený dopis
Výzva k vypsání podpory
Jménem provozovatelů obnovitelných zdrojů energie žádáme Energetický regulační úřad o dodržování zákona a Evropského práva a vydání cenového rozhodnutí stanovující podporu pro rok 2016 pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu před rokem 2013 v co nejkratším termínu, a to do konce roku 2015.
publikováno: 8.10.2015
Pozice Komory OZE k návrhu NAP
Pozice Komory OZE k návrhu aktualizace Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje energie.
publikováno: 31.3.2015
Analýza větrné energetiky v ČR
Větrná energetika dokáže výhledově vyrábět třetinu elektřiny potřebné v České republice. Přibližně tolik jako dva nové jaderné bloky, akorát za šestkrát nižší dotace. A vznikne 17 až 23 tisíc pracovních míst. Tato analýza je první dílčí studií analýzy, která mapuje realizovatelný energetický a ekonomický potenciál jednotlivých obnovitelných zdrojů. Další analýzy budou postupně představeny během následujících měsíců, v době dopracovávání dvou kontroverzních vládních dokumentů – Aktualizace Státní energetické koncepce a Akčního plánu rozvoje jaderné energetiky.
Větrná energetika zažívá celosvětově nebývalý rozvoj. V Evropě se v loňském roce větrné elektrárny podílely celými 44 % na nově postavených zdrojích, a přesvědčivě tak porazily všechny ostatní1. Celosvětově výkon nových větrných elektráren přesáhl 51 GW2. Hlavním důvodem jejich úspěchu byla ekonomika: větrné elektrárny vyrábějí elektřinu nejlevněji ze všech obnovitelných zdrojů.
publikováno: 7.7.2014
Připomínky Komory OZE k novele zákona
Komora obnovitelných zdrojů energie má zásadní připomínky k předloženému návrhu novely Energetického zákona a Zákona o podporovaných zdrojích energie
Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo návrh zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, pod č.j. MPO 22094/14/32100/01000.
Předložený návrh zákona nemůžeme vnímat jinak, nežli jako další ze zásadních restriktivních kroků vůči obnovitelným zdrojům energie v ČR. V předložené podobě je návrh zákona mj. v rozporu se zákazem retroaktivity, když má být nově omezeno právo výrobce na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů u stávajících výroben. Návrh žádným způsobem nezajištuje další rozvoj využívání obnovitelných zdrojů v ČR. Návrhy neakceptují přirozený vývoj dostupných technologií ve světe, které zjevně míří k decentralizaci malé energetiky. V geopolitických podmínkách ČR je nezbytné sledovat vývoj ve světě a okolních zemích a včasně a citlivě upravovat legislativu tak, aby se podnikatelské subjekty v rámci ČR těchto rozvojových tendencí v přiměřené míře mohli aktivně účastnit. Opačný postup nezvratně vede k zaostávání ČR.
publikováno: 22.8.2013
Oznámení Komory OZE o vyloučení člena (CZEPHO)
Oznámení Komory OZE o vyloučení člena
publikováno: 6.8.2013
Připomínky k návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie
Aktuální připomínky Komory OZE k návrhu novely Zákona č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie před 1. čtením v PSP ČR
publikováno: 18.4.2013
Kritizujeme novelu zákona o POZE
Úspory podle MPO: za novelu zákona zaplatíme 1,5 biliónu korun.
Komora OZE ostře kritizuje návrh novely zákona o podporovaných zdrojích, který namísto úspor a stabilizace povede ke zvýšení ceny elektřiny kvůli dotacím do spalování fosilních paliv, odpadu ve spalovnách a také do výroby elektřiny v plánovaných nových jaderných reaktorech.
publikováno: 17.4.2013
Kritická analýza návrhů na změny zákona o POZE
Kritická analýza návrhů na změny zákona o podporovaných zdrojích energie (MPO)
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje změny zákona o podporovaných zdrojích energie č. 165/2012 Sb. Ti, kteří očekávali, že nový zákon o podporovaných zdrojích energie, v kombinaci s vládou schváleným Národním akčním plánem obnovitelných zdrojů energie, přinese stabilitu podnikatelského prostředí, se mýlili. Rozvoj technologií OZE v mezích Národního akčního plánu obnovitelných zdrojů do r. 2020 zpochybnila sama vláda, která v návrhu Státní energetické politiky naplánovala zastavení provozní podpory obnovitelných zdrojů energie od r. 2015. A současný návrh novely zákona zastavuje provozní podporu všem obnovitelným zdrojů energie uvedeným do provozu již k 1.1.2014.
publikováno: 11.9.2012
Stanovisko Komory OZE k návrhu Státní energetické koncepce
ENERGETICKÉ PLÁNY MPO: VZHŮRU K SOCIALISTICKÝM ZÍTŘKŮM.
Výzva vládě k odmítnutí návrhu Státní energetické koncepce.
Zatímco moderní státy investují do efektivity, energetických úspor a nahrazují neobnovitelné zdroje energie zdroji obnovitelnými, ministerstvo průmyslu a obchodu ignoruje tyto trendy a prosazuje vizi České republiky, která bude v roce 2040 muzeem uhlí a atomu. Ve stejném roce má být dle MPO podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny pouze 15 %, zatímco moderní ekonomiky v té době plánují nahradit obnovitelnými zdroji energie zhruba 60 % spotřeby. Aby mohlo MPO zachovat status quo a vyhnout se radikální modernizaci energetiky, plánuje prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Severozápadních Čechách, rozšíření těžby uranu, výstavbu nových jaderných reaktorů a masivní spalování odpadu namísto recyklace. To má být vize budoucnosti.