publikováno: 27.9.2023
Česko 2030: více než třetina elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů
Česko se po letech stagnace začíná vracet k obnovitelným zdrojům. Komora OZE předkládá Vládě prognózy pro rozvoj čisté energetiky. Přečtěte si hlavní závěry ve shrnující prezentaci, níže si můžete stáhnout celou aktualizovanou analýzu
publikováno: 16.6.2022
Možnosti rozvoje geotermální energie do roku 2027
Studie shrnuje geotermální potenciál a rámcové podmínky jeho využití v ČR a rozpracovává čtyři možnosti pětiletého rozvoje sektoru do roku 2027. Výstup vznikl v rámci projektu podpořeného TAČR.
publikováno: 30.11.2021
Potenciál rozvoje fotovoltaiky na carportech a na zastřešení parkovišť
Fotovoltaiky stavěné na zhruba 3 600 veřejných čerpacích stanicích by dokázaly ročně dodat zhruba 100 gigawatthodin (GWh). Dalších 380 GWh mohou vyrobit fotovoltaiky stavěné na carportech (zastřešení parkovacích míst) u existujících nákupních a zábavních center. Analýza vznikla v rámci projektu podpořeného TAČR.
publikováno: 30.11.2021
Potenciál stávajících OZE pro nabíjení elektromobilů
Analýza potenciálu stávajících obnovitelných zdrojů energie o instalovaném výkonu vyšším než 200 kWe pro nabíjení elektromobilů na základě vzdálenosti od sítě frekventovaných silnic. Dokument vznikl v rámci projektu podpořeného TAČR.
publikováno: 16.6.2020
Studie potenciálu větrné energie
Tuzemské větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 % dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Studii připravil Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR pro Českou společnost pro větrnou energii a Komoru obnovitelných zdrojů energie.
publikováno: 9.6.2019
Česko na cestě k uhlíkové neutralitě
Analýza návrhu Národního energeticko-klimatického plánu ČR (aktualizace)
Květen 2020
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a využití potenciálu, který má ČR k dispozici, by mělo být strategickým cílem naší země. Jde o ekonomicky nejefektivnější energetické zdroje, které poskytují veřejnou službu v podobě snížení emisí skleníkových plynů (boj s klimatickou změnou) a znečištění ovzduší, zlepšení zdraví obyvatelstva a vytváření příležitostí pro modernizaci průmyslu. Umožňují široké veřejnosti a obcím zapojit se do energetického systému.
publikováno: 31.3.2015
Analýza větrné energetiky v ČR
Větrná energetika dokáže výhledově vyrábět třetinu elektřiny potřebné v České republice. Přibližně tolik jako dva nové jaderné bloky, akorát za šestkrát nižší dotace. A vznikne 17 až 23 tisíc pracovních míst. Tato analýza je první dílčí studií analýzy, která mapuje realizovatelný energetický a ekonomický potenciál jednotlivých obnovitelných zdrojů. Další analýzy budou postupně představeny během následujících měsíců, v době dopracovávání dvou kontroverzních vládních dokumentů – Aktualizace Státní energetické koncepce a Akčního plánu rozvoje jaderné energetiky.
Větrná energetika zažívá celosvětově nebývalý rozvoj. V Evropě se v loňském roce větrné elektrárny podílely celými 44 % na nově postavených zdrojích, a přesvědčivě tak porazily všechny ostatní1. Celosvětově výkon nových větrných elektráren přesáhl 51 GW2. Hlavním důvodem jejich úspěchu byla ekonomika: větrné elektrárny vyrábějí elektřinu nejlevněji ze všech obnovitelných zdrojů.