Větrné elektrárny: praktické rady pro obecní zastupitele
Větrné elektrárny zvyšují kvalitu života v obci a její atraktivitu. Jsou celosvětově na vzestupu. V Česku nás největší rozmach teprve čeká, protože nyní větrníky pokrývají v průměru jen 1 % spotřeby elektřiny. Přitom v sousedním Polsku je to třináctkrát víc (WindEurope, 2024). Jakým způsobem mohou obce a jejich obyvatele profitovat z rozvoje větrné energetiky? Je lepší podíl na zisku, levnější elektřina nebo příspěvek od provozovatele? Shrnutí a doporučení najdete v sérii čtyř infografik.
Naprostá otevřenost je nejlepší způsob, jak mohou obecní zastupitelé komunikovat o větrných elektrárnách s obyvateli. Přečtěte si víc, jaké jsou osvědčené způsoby, jak vést otevřený dialog s veřejností a jak zajistit, abyste vyslechli všechny hlasy. Brožura vám pomůže nejen minimalizovat případné konflikty, ale také zajistit, aby projekty větrných elektráren přinesly vaší obci co nejvíce výhod. Pro obecní zastupitele jsme připravili i praktického rádce, který poradí, jak přistupovat k nabídkám zástupců větrných firem a na co se zaměřit při výběru toho pravého partnera.
Tři praktické rádce pro obce jsme připravili ve spolupráci s Českou společností pro větrnou energii. Pro širokou veřejnost jsme připravili základní fakta o větrné energetice, která mohou pomoci pochopit její roli a význam.
Zhruba polovina obyvatel je ochotna se denně s větrníky potkávat. A jen méně než pět procent je odmítá
Zhruba polovina obyvatel v krajích Královéhradeckém, Olomouckém a Pardubickém je ochotná akceptovat větrné elektrárny ve svém nejbližším okolí. Na území své nebo sousední obce nevadí 53, resp. 45, resp. 43 procentům obyvatel těchto krajů. Tato míra se postupně během letošního roku zvedla. Ukázaly to výsledky opakovaného výzkumu veřejného mínění. Víc informací o postojích veřejnosti k větrným elektrárnám v jednotlivých krajích viz shrnutí pro kraje HK, OL a PU.