Letošní rok se může stát pro energetiku v Česku přelomový. Hlavně díky možnosti sdílení energie
Předseda Komory OZE bilancuje končící a začínající rok (komentář pro Hospodářské noviny)
Zítra to bude rok, kdy začala platit zdánlivě nenápadná změna energetického zákona. Dá se očekávat, že ji jednou budeme hodnotit jako jeden z milníků v přechodu na novou energetiku. Takzvaný Lex OZE I ubral byrokracie. Především však sekundární legislativa zavedla vůbec první možnost sdílet přebytky elektřiny. Z levné solární energie tak poprvé mohly začít těžit nejen majitelé domů, ale i jejich nájemníci. Novinka pomohla nastartovat zájmu o fotovoltaiku v bytových domech a společně s Novou zelenou úsporám se stala nástrojem k nižším účtům za energie pro středněpříjmové a nízkopříjmové domácnosti. Odhadujeme, že vloni si novou solární elektrárnu pořídil rekordní počet více než stovky tisíc spotřebitelů, především domácností.
Zákon roku přináší sdílení a digitalizaci
Zákonem roku 2023 v energetice je však jiná novela, Lex OZE II, která už letos od prvního července umožní všem výrobcům elektřiny – velmi jednoduše – sdílet přebytky své výroby. S rodinou, přáteli, mezi podnikateli či jejich provozovnami nebo třeba mezi obecními budovami. Za cenu, jakou si dohodnou, v rámci celého Česka a bez nutnosti vytvářet energetická společenství. Česko tak jako patrně první země v EU zavádí právo aktivních zákazníků na jednoduché sdílení energie.
Vedle sdílení a dalších důležitých věcí novela přináší základ digitalizace české energetiky, což je zlomový bod v přeměně na nový systém postavený na obnovitelných zdrojích a prvcích flexibility. Ta může mít nejrůznější podoby, cílem jsou dlouhodobě dostupné obnovitelné energie, které pomáhají k čistému životnímu prostředí, ale zbavují i závislosti na dovozech z nesolidních zemí v čele s Ruskem.
Všechna razítka za rok či dva
Během jara nejméně na dvou lokalitách jeřáby vztyčí nové větrné elektrárny. Do intenzivních jednání s investory vstoupilo vloni mnoho obcí. Díky nově vytvořenému Dopravnímu a energetickému stavebnímu úřadu, sjednocení všech razítek z oblasti životního prostředí do jednoho (jednotné environmentální stanovisko) a dokončenému zjednodušování schvalovacích procesů by již brzy nemělo vyřízení všech povolení pro větrné a další „síťové” obnovitelné zdroje energie, trvat pět, deset či více let, ale maximálně dva a v akceleračních zónách dokonce jeden rok.
Efektivnější povolování a digitalizaci státní správy v energetice a stavebnictví dobře zvládla odřídit ministerstva průmyslu a obchodu, místního rozvoje a životního prostředí. V nelehké době, v dravém prostředí nalezla shodu napříč politickými stranami koalice i opozice. S každým novým zdrojem na vodu, vítr, slunce, biomasu či energii okolního prostředí roste naše nezávislost a spotřebitelé získávají větší jistotu dlouhodobě udržitelné a dostupné energie.
Vloni významně posílila ochrana spotřebitelů
Naše komora ve spolupráci se svými členy, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Státním fondem životního prostředí připravila sérii spotřebitelských desater. Ty pomohou s výběrem nového zdroje i zkušené instalační firmy všem zájemcům o tepelné čerpadlo, solární kolektory, fotovoltaiku či kachlová kamna. Rady pro obecní zastupitele, jak přistupovat k nabídkám na stavbu větrných elektráren, zase shrnujeme ve větrném desateru.
Ještě je co na práci
Zákonem roku 2024 v energetice by mohl být Lex OZE III, který přinese především pravidla pro poskytování flexibility včetně pravidel pro ukládání elektřiny. To pomůže rozvíjet další obnovitelné zdroje, z nichž některé se navzájem výborně doplňují mezi sebou: především jarní a letní výroba ve fotovoltaice doplňuje především podzimní a zimní výrobu větrných elektráren, která zase dobře koreluje se zvýšenou spotřebou elektřiny v tepelných čerpadlech během topné sezóny. Řiditelné bioplynky a špičková výroba ve vodních elektrárnách jsou nejlepšími alternativami pro stabilizaci a aktivní podporu sítě.
Od letošního roku má nová energetika další očekávání. Především je potřeba dokončit zefektivňování povolovacích procesů pro velké zdroje v souladu s přijatou revizí evropské obnovitelné směrnice, v legislativě se bude upravovat fungování trhu s elektřinou. Bude potřeba dál upravovat podmínky dotačních programů pro rodiny v Nové zelené úsporám, ale i pro podnikatele v Modernizačním fondu. Domácnosti by jistě uvítaly rozšíření možnosti předfinancování a bezúročných půjček i mimo program Babička. Z druhé strany bude potřeba dál trpělivě odbourávat předsudky a šířit zkušenosti o skutečném fungování obnovitelných zdrojů.
Mohlo by vás zajímat
01. 06. 2026
Akcelerační oblasti je nutné přepracovat, jinak hrozí, že rozvoj větrné energetiky naopak zabrzdí
28. 05. 2026
Komora OZE upozorňuje na rizika nového nastavení Nové zelené úsporám a navrhuje úpravu programu před zahájením přijímání žádostí
18. 05. 2026
Oborové asociace navrhují úpravy programu Nová zelená úsporám
15. 05. 2026
Stát tak dlouho projektoval akcelerační oblasti, až se ukázalo, že jsou zastaralé