Komentujeme výsledky kontrol České inspekce životního prostředí
Malé vodní elektrárny v Česku ročně vyrobí přes 1,1 miliardy kilowatthodin čisté elektřiny – tedy tolik, kolik spotřebuje celý Karlovarský kraj. Přesto jsou státem přehlíženy a v některých případech i omezovány. Nejčastěji s poukazem na jejich údajný negativní vliv na přírodu. Komora obnovitelných zdrojů a Cech provozovatelů malých vodních elektráren proto požádaly Českou inspekci životního prostředí o přehled výsledků kontrol. Ty ukazují, že naprostá většina elektráren funguje bez problémů.
V Česku je v provozu 1 467 malých vodních elektráren připojených do elektrické sítě, uvádí MŽP. Při správném provozu navíc přispívají k zadržování vody v krajině a zároveň vyrábějí čistou energii. Tím pomáhají chránit klima i rozmanitost života v přírodě – od rostlin až po živočichy. Jsou spolehlivým zdrojem zejména v zimních měsících, kdy vhodně doplňují nižší výrobu ze solárních elektráren. Pomáhají tak pokrývat zvýšenou spotřebu, například u tepelných čerpadel.
Stát je staví na druhou kolej
Stát je však – s odvoláním na jejich údajný negativní vliv na přírodu – považuje za obnovitelný zdroj druhé kategorie, uvedli dnes zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie a Cechu provozovatelů malých vodních elektráren. Nových elektráren by mohly přibýt stovky dalších, zatím ale dochází spíš k jejich úbytku a dokončovat nové se příliš nedaří, uvedli dnes zástupci jejich provozovatelů.
„Uvedu dva příklady: malé vodní elektrárny byly během novelizace legislativy vyřazeny z převažujícího veřejného zájmu. Ministerstvo životního prostředí zároveň novými podmínkami prakticky zrušilo dotace, které elektrárníkům pomáhaly stavět rybí přechody, jejichž účelem je právě ochrana přírody. Za situace, kdy stát přináší zjednodušení pro obnovitelné zdroje a pomoc jak plynovým, tak uhelným zdrojům, je restriktivní přístup vůči malým vodním elektrárnám zarážející,” uvedl Vladimír Zachoval, předseda Cechu Malých vodních elektráren.
Jeden prohřešek na šest set elektráren
Zástupci oborových svazů proto požádali Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o přehled výsledků kontrol, které se týkají provozu malých vodních elektráren.
„Data za posledních sedm let ukazují dva až tři prohřešky vůči Zákonu o ochraně přírody ročně, loni dokonce žádný problém kontroly nenašly. Jedno pochybení na víc než šest set malých vodních elektráren,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
Počty provedených kontrol v jednotlivých letech ukazuje tabulková příloha, kterou zaslala ČIŽP společně s odpovědí. Komora OZE komentuje kontroly provedené podle zákona č. 114/1992 Sb. (Zákon o ochraně přírody), tedy podstatný údaj vypovídající o vlivu malé vodní elektrárny na životní prostředí. Kontroly provedené podle zákona č. 254/2001 Sb. (Vodní zákon) se týkají prohřešků v dodržování vodoprávních povolení a manipulačních řádů. Jde o pochybení, která neohrožují životní prostředí.
Podrobnější data o výrobě v malých vodních elektrárnách jsou k dispozici zde.
Mohlo by vás zajímat
23. 04. 2025
Poslanecká sněmovna schválila Lex plyn
19. 03. 2025
V Česku jich jsou stovky, ale stavět nové se daří jen velmi obtížně. Malé vodní elektrárny
13. 03. 2025
Sobota 22. března: pro veřejnost se otevřou malé vodní elektrárny po celé ČR
12. 03. 2025
Posílená role obcí a zrychlené povolování nejen v akceleračních oblastech