Nová podoba trhu s elektřinou – Ministři energetiky zemí EU dnes o ní začnou jednat v Tallinnu

Ve středu ráno pořádá Komora obnovitelných zdrojů energie ke stejnému tématu pracovní snídani pro novináře “Co čeká spotřebitele a samovýrobce energie po 2020?” (detaily zde).

Legislativní balíček s názvem “Čistá energie pro všechny Evropany” představila Evropská komise na konci listopadu 2016. Osm legislativních návrhů o více než 1 400 stranách definuje cíle EU v rozvoji obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor do roku 2030.

Smyslem tohoto setkání ministrů je probrat klíčové body chystaných změn a posunout jednání v Radě EU. Druhým tématem, které budou ministři řešit, je doprava. [1]

Nová podoba trhu s elektřinou je jednou z priorit běžícího estonského předsednictví Rady EU. Jednání ministrů povede Kadri Simson, estonský ministr pro ekonomické záležitosti a infrastrukturu (Minister for Economic Affairs and Infrastructure). Jednání bude přenášeno on-line ve streamu. [1]

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:

Návrh energetického balíčku má daleko do ideálu: plánované tempo rozvoje obnovitelných zdrojů a energetických úspor neodpovídá požadavku Pařížské klimatické dohody. Směrnice definuje příliš nízké ambice v podílu čisté energie v roce 2050 stejně jako malé ambice v oblasti úspor energie. V kombinaci s očekávanými nižšími investicemi se zcela určitě nenaplní slova Jean-Claude Junkera, že cílem balíčku je dostat EU na světovou špičku ve výrobě z obnovitelných zdrojů.

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, stepan.chalupa@komoraoze.cz, 603 420 387

Martin Mikeska, Média a komunikace, martin.mikeska@komoraoze.cz, 603 780 670

O Komoře OZE

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů energie včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie.

Prameny

[1] detaily o setkání ministrů zde