První nabídky čínských větrných elektráren už dorazily do Česka. Jejich výrobci čelí podezření z nekalé soutěže
V Česku se objevili první developeři nabízející větrné elektrárny vyrobené v Číně, uvedli zástupci České společnosti pro větrnou energii. Dodavatelé čínských technologií jsou však od loňského dubna předmětem vyšetřování Evropské komise. Ta má podezření, že dochází k nekalé hospodářské soutěži a případ šetří podle nařízení o zahraničních subvencích (FSR; Foreign Subsidies Regulation).
V lednu 2025 zveřejnila v té souvislosti OECD zprávu, podle níž výrobci z Číny jsou největšími příjemci státních dotací. Využívají dotace, daňové úlevy a financování od čínských státních bank pod úrovní tržní ceny. Tyto politiky přispěly k rychlému rozšíření výrobní kapacity větrných turbín v Číně. Výsledkem je, že čínští výrobci větrných turbín nabízejí až o 50 % nižší ceny, a navíc tříletý odklad splátek, který evropští výrobci podle pravidel OECD nabízet nesmějí.
V tomto prostředí Evropská komise nedávno předložila návrh Prováděcího nařízení o stanovení předběžných kvalifikačních kritérií a kritérií pro zadání zakázky v aukcích na využití energie z obnovitelných zdrojů. Namísto toho, aby chránila evropské výrobce a uživatele větrných a slunečních elektráren, tepelných čerpadel a elektrolyzérů před nekalou konkurencí z Číny, přenáší většinu povinností za plnění nefinančních kritérií v aukcích na OZE na uchazeče, upozornila ve svých připomínkách Komora OZE.
„Obáváme se, že navržený způsob řešení přinese z jedné strany neúměrnou zátěž na developery obnovitelných zdrojů a zdruhé strany nebude příliš efektivní. Namísto zjednodušení a zrychlení povolovacího řízení dojde k opaku. Navrhujeme proto, aby odpovědnost ležela na společnostech, které technologie vyrábějí, nikoli jejich uživatelích. Především by se ale Evropa měla seriózně zabývat nástroji na ochranu evropského průmyslu v čele se cly obdobně jako u elektromobilů. Evropské firmy stály u zrodu a jsou stále lídrem větrného průmyslu. Technologický náskok je potřeba udržet a posilovat,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
Mohlo by vás zajímat
20. 05. 2025
Komentujeme výsledky kontrol České inspekce životního prostředí
23. 04. 2025
Poslanecká sněmovna schválila Lex plyn
19. 03. 2025
V Česku jich jsou stovky, ale stavět nové se daří jen velmi obtížně. Malé vodní elektrárny
13. 03. 2025
Sobota 22. března: pro veřejnost se otevřou malé vodní elektrárny po celé ČR