Pro spotřebitele

Rady pro obecní zastupitele, jak přistupovat k nabídkám na stavbu větrné elektrárny

Elektřinu pro domácnost na jeden den vyrobí větrná elektrárna za půl minuty. Z větru ale v Česku pochází jen přibližně 1 % spotřebované elektřiny, přitom celoevropský průměr činí 17 % (WindEurope 2023). Česko v rozvoji větrné energetiky zaspalo, nyní se ale blýská na lepší časy.

Oceňujeme, že se vláda pustila do zjednodušování podmínek pro rozvoj obnovitelných zdrojů i to, že řada z nich je již hotová a další se připravují. Potřebujeme rychlé dokončení a naučit stavebníky i úředníky s novými pravidly rychle pracovat,“ řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Větrné desatero připravila Česká společnost pro větrnou energii společně s Komorou obnovitelných zdrojů energie a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Přečtěte si i základní informace o větrné energetice v Česku.

Správně postavená a provozovaná kamna poslouží několika dalším generacím