Komentujeme Lex OZE III, který právě schválila Sněmovna
Ve třetím, závěrečném, čtení dnes Sněmovnou prošla novela energetického zákona, tzv. Lex OZE III. Novelu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Zároveň sdílíme grafický přehled všech opatření, která se již pro snazší rozvoj obnovitelných zdrojů podařilo dokončit a na kterých se pracuje.
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
„Přichází flexibilita, důležitá pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Mimo jiné velké síťové baterie konečně dostávají pravidla, aby posílily stabilitu sítí. Tím se z nich stane velmi zajímavá podnikatelská příležitost a to i bez dotací.”
„Novela přináší mnoho pozitivních změn pro čistou energetiku, například zvýšení hranice pro potřebná povolení, zjednodušení a opravu systému u větrných elektráren a úpravy zdanění bioplynu při výrobě elektřiny. Hlavně ale zavádí základní pravidla pro poskytování flexibility včetně akumulace, což je důležitý nástroj pro rozvoj obnovitelných zdrojů a jejich vzájemné doplňování. Flexibilita bude zahrnovat přizpůsobování spotřeby energie její výrobě v obnovitelných zdrojích a ukládání do baterií, tepla nebo plynu. To je klíčové pro stabilní provoz elektrizační soustavy a snížení nákladů na systémové služby. Díky tomu bude dále možné upravovat podpůrné nástroje jako veřejnou finanční podporu či tarify. Nový systém by měl pomoci k většímu počtu obnovitelných zdrojů stavěných nákladově efektivněji.„
„Komora OZE nepovažuje snahu Ministerstva financí nalézt „výpadek” ve státním rozpočtu na zákonem garantované podpoře pomocí schválených opatření za ani efektivní ani dostatečnou. Máme pochybnosti o právní i věcné proveditelnosti. Naopak, zrušení takzvané solární zarážky, která umožňuje některým provozovatelům fotovoltaik přestat platit solární odvod, sněmovna ani neprojednávala. Byla to příležitost, jak zabránit budoucímu výpadku příjmu, který ve státním rozpočtu fakticky kryje část výdajů na podporu obnovitelných zdrojů. Podrobnosti shrnuje naše vyjádření adresované poslankyním a poslancům, resp. členům Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.”
Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
„Zvýšení hranice pro nutnost stavebního povolení a potřebu licence na výrobu elektřiny z 50 na 100 kW se dotkne především středně velkých zejména střešních fotovoltaik. Ubere byrokracie všem, kteří chtějí sdílet a podnikatelům.”
Vladimír Zachoval, předseda Cechu Malých vodních elektráren, řekl:
„Snížení hranice výkonu vodních elektráren z pohledu posuzování veřejného zájmu je velkou podporou pro náš sektor. V Česku je v provozu přes 1 600 malých vodních elektráren. Ročně vyrobí přes jednu miliardu kilowatthodin, čímž pokrývají spotřebu asi 300 tisíc průměrných domácností. Další stovky projektu čekají na realizaci, která byla dosud strašně komplikovaná.„
Mohlo by vás zajímat
05. 12. 2024
Vyjádření k návrhu nových podmínek Nové zelené úsporám
06. 11. 2024
MF DNES: Škoda, že teplárny nenakupují i průmyslová tepelná čerpadla, uvedl včera v Plzni ministr
05. 11. 2024
Vyjádření k projednávané novele energetického zákona
31. 10. 2024
Větrné elektrárny: praktické rady pro obecní zastupitele