Vyjádření k návrhu nových podmínek Nové zelené úsporám
Změny v Nové zelené úsporám dnes na tiskové konferenci představil Petr Hladík, ministr životního prostředí, společně s Petrem Valdmanem, ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR. Nové podmínky by měly začít platit od 1. února. Komora OZE společně se svými členy předpokládá další jednání o návrhu, který komentuje takto:
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
„Považuji za zásadní, aby nastavení bylo pro domácnosti motivační. Do roku 2030 potřebujeme, aby z očekávaných zhruba pěti gigawattů fotovoltaiky alespoň polovinu tvořily instalace s vlastní spotřebou v domácnostech, ve veřejných budovách či v podnicích, nikoliv obří fotovoltaiky stavěné především na volné ploše. Podobně 600 tisíc nových tepelných čerpadel, která si stejně jako kotle nebo kamna na biomasu či solární kolektory budou pořizovat nejvíce domácnosti.”
„Předpokládám, že stejně jako dosud by Nová zelená úsporám měla být stěžejní nástroj státu pro sociálně citlivou a veřejností akceptovatelnou transformaci energetiky. A přesně proto také potřebujeme, aby fosilní zemní plyn nebyl oproti elektřině zvýhodňován osvobozením od povolenek či plateb na podporované zdroje.
Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl:
„Návrh nových podmínek pro fotovoltaiku jde v praxi proti trendu soběstačných budov i proti sdílení, které se skvěle rozjíždí a v pondělí slaví výročí. Jde i proti souběžné instalaci tepelných čerpadel, pro které pětikilowattová fotovoltaika nevyrobí dost elektřiny. A jde i proti evropským směrnicím. Komplexní zateplování je proti tomu podpořeno bez limitů a do výše až 50 %. A to vše v situaci, kdy není jasné, zda zateplování je pro stát a klima výhodnější, než čisté zdroje.
Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl:
„Důležitá je kontinuita. Pozitivní by pro zákazníky mělo být dlouho diskutované zmírnění požadavku na obálku budovy při náhradách starých neefektivních plynových kotlů, protože cena elektřiny neklesá dostatečně rychle a je tak třeba více motivovat lidi při výměnách zdrojů tepla, aby si pořídili tepelná čerpadla. Je to zatím návrh, který je potřeba ještě finálně nastavit. Jiná věc je deklarovaná podpora pro kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, kde máme obavy, že nebude efektivní. Máme rovněž stále pochybnosti o tom, že zateplování přináší vyšší úsporu emisí na korunu vyplacené podpory, než čisté zdroje energie. Nedokážeme si jinak vysvětlit, proč zateplování má dotaci 50 % a obnovitelné zdroje 30 % a ještě s omezením velikosti.”
Mohlo by vás zajímat
11. 12. 2024
Komentujeme Lex OZE III, který právě schválila Sněmovna
06. 11. 2024
MF DNES: Škoda, že teplárny nenakupují i průmyslová tepelná čerpadla, uvedl včera v Plzni ministr
05. 11. 2024
Vyjádření k projednávané novele energetického zákona
31. 10. 2024
Větrné elektrárny: praktické rady pro obecní zastupitele